Novinky

Pravidelne Vám prinášame novinky z rôznych právnych oblastí

Zvláštní případy vzniku zástavního práva k nemovitým věcem

13.09.2022, Mgr. Karolína Lukášová

Obecně platí, že zástavní právo k věcem zapsaným ve veřejném seznamu vzniká zápisem do tohoto seznamu. V některých zvláštních případech se ale okamžik vzniku zástavního práva liší. Samotným nahlédnutím do veřejného seznamu (katastru nemovitostí) se proto nemusíme dozvědět o všech zástavních právech týkajících věci.

Zobraziť viac

Střídavá péče opět u Ústavního soudu

28.07.2022, Mgr. Adéla Cimburková

Ústavní soud se opět vyjádřil ke střídavé péči a zdůraznil, jaké požadavky jsou kladeny na rozhodnutí obecného soudu, nevyhoví-li návrhu na svěření dítěte do střídavé péče.

Zobraziť viac

Může mi šéf zrušit dovolenou?

22.06.2022, JUDr. Bc. Klára Rücklová

Jednoduchá otázka, na níž existuje jednoduchá odpověď – zaměstnavatel je tím, kdo má právo, ale i povinnost určit čerpání dovolené, a také tím, kdo i již odsouhlasenou dovolenou může zrušit. Z pobytu od moře či poznávacího zájezdu je dokonce oprávněn zaměstnance povolat předčasně zpět do práce.

Zobraziť viac

Digitální služby

31.05.2022, Mgr. Michal Nohel

Ačkoliv si v České republice velmi často stěžujeme na bruselskou přeregulovanost a množství právních předpisů, tak, zejména pokud jde o digitální služby, já osobně iniciativu Evropy v tomhle velmi oceňuji.

Zobraziť viac

Prohlášení vlastníka a jeho náležitosti prakticky

16.03.2022, Mgr. Kateřina Vášová

Prohlášení vlastníka slouží k rozdělení celistvého vlastnického práva k nemovité věci (domu) na vlastnické právo k jednotkám (zejména bytům). V tomto článku si na jednoduchém modelovém příkladu rozebereme náležitosti takového prohlášení vlastníka.

Zobraziť viac

Odškodnění duševních útrap

13.01.2022, Mgr. Adéla Frenclová

Tento článek se zaměří na případ stěžovatele, který se domáhal náhrady nemajetkové újmy na zdraví způsobené v důsledku dopravní nehody, a to včetně odškodnění duševních útrap.

Zobraziť viac